Kā lidot ātri kalnos

Šo ierakstu es oriģināli publicēju Adrenalins.lv miniforumā. Nolēmu pārpublicēt šeit.

Es kādu laiciņu atpakaļ nolidoju lielisku lidojumu kalnos ar zemo B spārnu. Šis tad ir stāstiņš par to, kā lidot ātri.

Lai lidotu ātri ir jālido pēc iespējas vairāk taisni.

Es nesen nolidoju 190 km taisnā līnijā uz iesācēja spārna Epic (low EN-B) no BGD. Šis lidojums ir vērā ņemams pāris iemeslu dēļ. Pirmkārt, vidējais ātrums kas noturēts – 31 km/h ar iesācēju spārnu – ir izcils ātrums. Šai dienā bija stiprs vējš no dienvidiem un es lidoju uz ziemeļiem. Protams, ka lidot pa vējam ir daudz ātrāk kā bez vēja. Uzmetot skatu lidojuma statistikai var redzēt, ka visa lidojuma laikā es veicu 189 pagriezienus termāļos. Tas ir par vienu pagriezienu mazāk kā viens pagrieziens uz katru nolidoto kilometru.

Par to tad es arī vēlos pastāstīt.

lidot ātri kalnos paragliding

Kā tas iespējams? Kalnos tas ir iespējams. Ir nepieciešamas kalnu grēdas, kas turpinās vienā līnijā pēc iespējas ilgāk. Šeit, kur es dzīvoju Francijas dienvidos, tādas grēdas ir vairākas – tad nu šajā lidojumā es šīs kalnu grēdas izmantoju, lai lidotu pēc iespējas ātrāk.

Pat ja kalnu nav, tad ir jāizvērtē, cik augstu ir nepieciešams griezt tos termāļus. Dienas sākumā un beigās ir ieteicams griezt līdz mākoņiem, jo tad termāļi ir vājāki un retāki, bet dienas vidū tie ir spēcīgāki un to ir vairāk, tālab ir labāk griezt tieši tik daudz, cik nepieciešams, lai nokļūtu līdz nākamajam termālim.

Šeit bildē ir redzams 63 kilometru posms no lidojuma. Šajā posmā es veicu pagriezienus 10 punktos (vienu es neesmu atzīmējis, jo tas bija tikai viens 360 grādu pagrieziens). Ja ir laiks, 3 dimensiju versiju var apskatīt iekš Air Tribune.

(https://airtribune.com/paraglidingistheway/tracks__113861__3d)

Ja palūkojas tuvāk, tad var redzēt, ka ne katrs no šiem punktiem tika izmantots līdzvērtīgi, es vienmēr veicu tieši tik daudz pagriezienu, lai tiktu līdz nākamajam termālim vai dinamiskai vietai.

“Katru reizi, kad mēs veicam 360 grādu pagriezienu, 50% no šī pagrieziena mēs lidojam nepareizā virzienā.”

Lidot ātri kalnos, paragliding

Kā jau bildē redzams, lielu daļa posma es lidoju taisni.

  1. punktā bija ļoti svarīgi būt augstu - liels pārlidojums pāri ezeram un otrā pusē viss bija zemu ar vājiem termāļiem.
  2. punktā bija svarīgi tikt tik kādus 200 metrus augstāk, lai būtu klinšu sienas augstumā, kur dinamika + termiskie kopā turētu mani līdz ar sienu un lidojot taisni celtu ar 0.5-1 m/s
  3. punktā nebija nepieciešams griezt, bet es nolēmu tomēr drusku uzgriezt, lai nenokļūtu pārāk zemu, jo augstāk lidojot ir vieglāk noturēt augstumu.
  4. punktā bija atkal svarīgi tik līdz mākoņiem.
  5. punktā ierados ar diezgan labu augstumu, nolēmu negriezt pie pirmās kalna kores, bet palidot vēl drusku taisni, kur bija labāks trigger point.

No 5. punkta līdz 6. punktam bija ļoti skaista konversija, kur dēļ kalna, saules un ielejas viss gaiss cēlās augšup, līdz ar to varēja tik lidot taisni.

  1. punktā bija nākamā ieleja, ko šķērsot, atkal augstums bija nepieciešams.
  2. punktā bija jāuzvērpj, jo, pēc ielejas krustošanas, biju diezgan zemu. Pēc šī punkta nākamie bija tīri tādi, lai noturētu augstumu, vairāk drošības sajūtai nekā nepieciešamībai.

Ceru, ka šis palīdzēs nākamreiz, kad lidosiet kalnos.